Μπορείτε να επικοινωνείτε στο email

studiopressbg@gmail.com

23 Σεπτεμβρίου 2017

Νίκησε ο Διομήδης 24- 21 την ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα της Ηandball Premier

H αήττητη στα φιλικά προετοιμασίας AEK «στραβοπάτησε» την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ηandball Premier, γνωρίζοντας την ήττα με 24-21 από τον Διομήδη στο Άργος.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο πεντάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 0-3, με τους γηπεδούχους να μειώνουν το σκορ στο δεκάλεπτο στο γκολ (4-5).

Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ανέβασαν ξανά ρυθμό αυξάνοντας τη διαφορά έως και πέντε γκολ, με τον Διομήδη να μειώνει ξανά στο ημίχρονο σε 12-13.

Έκτοτε οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν απόλυτα ισορροπημένες, με την ομάδα του Κώστα Δεληγιάννη να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 45' και να το διατηρεί έως το πέρας της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τον Διομήδη ήταν οι Αργυρού και Δάσκαλος, οι οποίοι πέτυχαν από 5 γκολ. Για την Ένωση ξεχώρισε ο Ζαμπούνης ο οποίος σκόραρε 8 φορές.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 4-5, 4-9, 6-11, 9-13, 12-13 (ημχ.), 14-14, 15-15, 17-16, 19-17, 20-18, 24-21

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώτσας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Κρεμαστιώτης 4, Χρ. Αργυρού 3, Ι. Αργυρού 5, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 1, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος, Τσατσάς, Χαντέλης 1, Μούγιτς, Γιόσμου 4, Δάσκαλος 5

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 2, Ζαμπούνης 8, Π. Νικολαΐδης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 1, Δομπρής 5, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς 2, Αλικάκος

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 3/5-1/1